Üdvözöljük a honlapunkon!
Elérhetőségünk: E-mail: info@burianrendelo.hu Tel.: +36(30)741-2424
A horkolás nagyon gyakori panasz: a 30-60 év között férfiak 46 % a, míg a nők 28 %-a horkol. Gyermekeknél 12 %-ra tehető a gyakorisága.
A horkolás kedvezőtlenül hathat környezetünkre, párkapcsolatunk minőségére (párok külön szobában alszanak, füldugó segítségével tudnak csak pihenni), emellett az esetlegesen társuló éjszakai légzéskimaradásnak (ún. apnoe) köszönhetően egészségünk is károsodhat anélkül, hogy felismernénk az alvásminőséggel való összefüggését.
Gyermekeknél az éjszakai légzéskimaradással járó tünetegyüttes (ún. OSAS) súlyosabb formája ronthatja mind a napközbeni teljesítményt, mind pedig a koncentrációt. Emellett gyermekkorban társulhatnak hozzá magatartás problémák (pl. hiperaktivitás, fokozott ingerlékenység, agresszív viselkedés) és éjszakai bevizelés.
Felnőtteknél az éjszakai légzéskimaradás súlyosabb formája cukorbetegséghez, stroke-hoz, szívinfarktushoz vezethet, ezáltal az élettartamot is rövidítheti. Emellett a társuló nappali koncentrációszavar és elalvás a váratlan veszélyhelyzetek rizikóját is megnövelheti (pl. volánnál való elalvás). Éppen ezért fontos, hogy az éjszakai légzéskimaradás kimutatásra kerüljön!
Számos ok állhat a horkolás/éjszakai légzéskimaradás háttérben, ezeket ajánlatos kivizsgálni.
Rendelésünkön pácienseink komplex kivizsgálásban részesülnek fül-orr-gégészeti szakvizsgálat és szükség esetén éjszakai szűrőmonitorozás (ún. poligráfia) segítségével.
Ezt a szűrőkészüléket a páciensek éjszakára hazaviszik, hogy otthonukban kényelmesen történjen az éjszakai szűrővizsgálat. Másnap a készüléket visszajuttatják hozzánk, majd megtörténik a szomnológus (alvásspecialista) szakorvos általi elemzés.
A vizsgálattal így végső soron az dönthető el, hogy fennáll-e a szív -és érrendszeri betegségek kialakulása szempontjából fokozottabb rizikót jelentő éjszakai légzéskimaradással járó alvási apnoe szindróma (OSAS) vagy csupán zavaró hangjelenséggel járó ártalmatlan, ún. jóindulatú horkolás van jelen a betegnél.
A kivizsgálás eredményének függvényében a személyre szabott terápiás tervet a beteggel közösen beszéljük át.